Długi mogą stać się czynnikiem destrukcyjnym w małżeństwie, warto dobrze przemyśleć każdą decyzję o zaciągnięciu pożyczki.

Klikając w te okna powyżej znajdziesz porównywarki, kalkulatory i ubezpieczenia, ale trzymaj się z daleka od pożyczek i chwilówek :)

W życiu każdego człowieka może pojawić się konieczność pożyczenia mniejszej lub większej sumy pieniędzy, chociażby z powodu pojawienia się niespodziewanych wydatków. Nie każdy może jednak liczyć na uzyskanie pomocy finansowej od banku, gdyż instytucje te stawiają swoim potencjalnym klientom stosunkowo duże wymagania.

Jeśli ktoś nie ma wystarczająco dobrej zdolności kredytowej czy też obciążony jest jakimiś innymi zobowiązaniami, najczęściej złożony przez niego wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Znacznie łatwiej jest natomiast uzyskać szybką pożyczkę online na dowód osobisty, w przypadku której formalności ograniczone są do minimum. Problem pojawia się, gdy pożyczkobiorcy nie stać na terminową spłatę kredytu/pożyczki, co grozi wpadnięciem w tzw. spiralę zadłużenia.


Bardzo łatwo i szybko można się zadłużyć


Obecnie do dyspozycji jest szereg najróżniejszych instytucji oferujących pożyczki i kredyty – zarówno instytucji bankowych, jak i parabanków w postaci prywatnych firm pożyczkowych. W dobie postępu technologicznego i ogólnodostępnego Internetu pożyczanie pieniędzy stało się niezwykle proste, szybkie i wygodne. Na zastrzyk gotówki mogą liczyć nawet osoby młode, które nie posiadają jeszcze historii kredytowej oraz osoby zatrudnione w oparciu o umowę cywilnoprawną czy też nawet osoby zadłużone. Wiele instytucji pozabankowych w celu pozyskania nowych klientów oferuje pierwszą pożyczkę bez dodatkowych kosztów, co dla osoby potrzebującej wsparcia finansowego wydaje się niezwykle atrakcyjną opcją. W przypadku pożyczek przez Internet nie ma potrzeby odwiedzania najbliższej placówki stacjonarnej, gdyż wszystkie formalności można załatwić w kilkanaście minut w sposób całkowicie zdalny. Wystarczy posiadać dowód osobisty do wypełnienia krótkiego formularza na witrynie pożyczkodawcy oraz aktywny numer telefonu i adres mailowy.

Jeśli kogoś jest stać na spłatę kredytu/pożyczki (sytuacja finansowa na to pozwala) i potrzebuje pieniędzy na niezbędne wydatki, których nie jest w stanie sfinansować gotówką, to wzięcie długoterminowego kredytu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pod uwagę należy wziąć także sytuacje takie jak utrata pracy czy też choroba i zastanowić się, czy będzie się miało wówczas z czego spłacić raty. Nieodpowiedzialnym posunięciem jest sięganie po zewnętrzne źródła finansowania w celu przeznaczania środków na swoje zachcianki. Kredytu czy pożyczki nie powinno zaciągać się także w przypadku posiadania kilku aktywnych zobowiązań, przy niestabilnej sytuacji zawodowej i tendencji do robienia zakupów pod wpływem chwili/emocji.


Konsekwencje nieterminowej spłaty zobowiązania


Wiele osób przecenia swoje możliwości finansowe i w rezultacie nie jest w stanie spłacić terminowo zaciągniętych kredytów/pożyczek. Do zadłużenia dochodzi także na skutek złych nawyków finansowych. W przypadku zobowiązań bankowych możliwa jest konsolidacja kredytów, co jednak wydłuża ich spłatę. W gorszej sytuacji są osoby mające zadłużenie w firmach pożyczkowych, gdyż znacznie trudniej jest je wówczas spłacić i trzeba liczyć się z dużymi kosztami dodatkowymi. Na początku przychodzą płatne monity i wezwania do zapłaty, a następnie zostaje rozpoczęte postępowanie windykacyjne. Kolejnym krokiem w przypadku niespłacenia zadłużenia jest rozpoczęcie postępowania komorniczego. Ostatnim etapem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Nieterminowa spłata zobowiązań jest prostym krokiem do znalezienie się na czarnej liście dłużników, co równa się utracie pozytywnej historii kredytowej i oceny wiarygodności konsumenckiej oraz nieprzychylnej ocenie w rejestrze BIK.

 

Jak wyjść z długów - mini poradnik

 

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się stanie. Czasami splot niefortunnych wydarzeń doprowadza do tego, że nasza sytuacja finansowa z dnia na dzień może znacznie ulec pogorszeniu. Co w sytuacji, gdy wierzyciele nie dają nam spokoju? Telefony, wizyty domowe i stałe e-maile, powodują, że boisz się każdego dnia? Nie masz wsparcia bliskich osób i nie wiesz, jak wyjść z tej trudnej sytuacji? Z długami nie ma żartów, mogą doprowadzić do tragedii, zniszczyć zdrowie, Twoje życie, czy też Twój związek małżeński w bardzo krótkim czasie. W tym artykule podejmiemy próbę określenia kilku kroków, które mogą pomóc w przypadku, gdy sytuacja dłużnika nie osiągnęła jeszcze stanu katastrofalnego.

KROK 1 - POZNAJ SWOJE DŁUGI

Krok 1 dla wielu z Was może wydać się zbyt banalny, bo przecież z założenia wszyscy powinniśmy wiedzieć, ile i komu mamy oddać. Nic bardziej mylnego, niespłacone długi generują dodatkowe koszty, a zdarza się również tak, że ilość pożyczek przyprawia nas o zawrót głowy i kompletnie nie wiemy, jaka jest finalna kwota naszych zobowiązań.

Określenie wysokości długów to dla wielu prawdziwe wyzwanie. Uświadomienie sobie tego, jakie kwoty musimy oddać, często przyprawia o zawrót głowy, jednak wraz z upływającym czasem te długi rosną i może być tylko gorzej. Zatem czas wziąć życie w swoje ręce i zmierzyć się z tym wyzwaniem.

Od czego zacząć?

Najprościej będzie, jeżeli przygotujesz sobie kartkę i długopis lub skorzystasz z arkusza kalkulacyjnego, w którym przygotujesz tabelkę.

Jakie informacje powinna zawierać?

- nazwę wierzyciela,
- kwotę długo do spłacenie,
- dane kontaktowe,
- wysokość odsetek,
- czas przeterminowania tzn. ile dni temu powinna nastąpić całkowita spłata zadłużenia.

Gdy określisz już poszczególne kwoty, czas na podsumowanie. To często najtrudniejszy moment, ponieważ łączna kwota przytłacza wiele osób, jednak plus jest taki, że podejmujesz już kroki, aby ją zmniejszyć.

Na tym etapie ważny będzie również kontakt z wierzycielem. Chociaż rozmowy te nie należą do najmilszych, warto skontaktować się z daną firmą, aby potwierdzić kwotę, która musimy oddać oraz poinformować, kiedy dokonamy jakiejkolwiek wpłaty.

Ułóż kwoty w kolejności od najmniejszej do największej. Przygotuj również swój "miesięczny bilans" tzn. na osobnej kartce/arkuszu, określ kwotę Twoich wpływów i stałych wydatków. Pamiętaj, aby określić je realnie.

W kolejnym kroku pomyślimy jak zwiększyć swoje przychody, oraz w jakiej kolejności dokonywać spłaty zobowiązań.

 

KROK 2 - OKREŚL PLAN I ZWIĘKSZ SWOJE DOCHODY

 

To chyba najważniejszy krok, określenie planu wpłynie na to, że racjonalnie będziemy mogli wyznaczyć nasze cele i zacząć spłacać długi.

W jaki sposób zwiększyć dochody?

Z pewnością nie jest to takie proste. Załóżmy, że obecnie pracujesz w firmie X i ciężko będzie Ci znaleźć dodatkową pracę na pół etatu. Istnieje kilka możliwości dodatkowych działań, które możesz podjąć, aby zwiększyć swoje miesięczne przychody. Poniżej kilka z nich.

Natychmiastowy zastrzyk gotówki

Najskuteczniejszym rozwiązaniem wydaje się być wyjazd za granicę, o ile istnieje taka możliwość. Po zaciśnięciu pasa na obczyźnie, minimalizując koszty pobytu, można w krótkim czasie wygenerować całkiem ładny kapitał, którym możemy nakarmić naszych wierzycieli w Polsce.

Wypełnianie ankiet

Choć wiele osób zapiera się przed tym rękami i nogami, wypełnianie ankiet w internecie to niezły sposób na to, aby zyskać dodatkowy zarobek bez wychodzenia z domu. Praca polega na rejestracji w określonym serwisie, który będzie informował nas o tym, kiedy dostępna będzie nowa ankieta konsumencka. Kwoty za wypełnianie są różne od 0,20 gr do nawet 20 zł. Jednak, gdy robimy to kilka razy w tygodniu, pod koniec miesiąca może uzbierać się dodatkowa suma 100, czy nawet 200 zł. Dobrze jest się zarejestrować w kilku instytucjach tego typu, oraz korzystać z możliwości polecania, za co otrzymuje się dodatkowe pieniądze. Więcej tutaj >>> kliknij ANKIETY

Zarabianie na blogu

Niektórzy doradzają założenie bloga, jeśli lubisz dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, to możesz tego spróbować. Reklamy oraz artykuły sponsorowane pozwolą na to, aby zyskać dodatkowe środki. Wszystko zależy od tego jak szybko pozyskasz duży ruch i wystarczająco duże grono odbiorców. Niestety może to być zbyt długa i czasochłonna droga, ale przy odrobinie szczęścia można w ten sposób wygenerować jakiś dochód opierając się na  zamieszczonych na blogu reklamach i programach partnerskich, na przykład >>> kliknij  M2M.

Zarabianie na pisaniu tekstów (copywriting)

To jest całkiem dobry pomysł dla osób, które lubią pisać. W zależności od tego, na jakim poziomie jest nasz język, możemy zacząć zarabiać już na tekstach preclowych, które nie wymagają aż tak wysublimowanego słownictwa. Zarobki zależą tylko i wyłącznie od naszej pracy, więc poświęcając około 3h dziennie, można zarobić około 1 000 zł. Niestety konkurencja w tej branży jest dosyć spora, ale warto spróbować. Ciekawym serwisem łączącym piszących i poszukujących tekstów jest >>> kliknij Oferia.pl

Roznoszenie ulotek

Firmy stale szukają kogoś do kolportażu ulotek. Godziny pracy są różne, więc spokojnie można dostosować je do swoich codzienny obowiązków. Przy regularnej pracy możesz zarobić około 400 zł miesięcznie. Nie jest to rewelacyjne zajęcie, ale pozwala zdobyć dodatkowe środki na spłatę długów.

Sprzedanie wszystkiego co nie jest absolutnie niezbędne w gospodarstwie domowym.

Telewizor, konsole do gier, rowery, samochód, rodzinna biżuteria, dla ratowania sytuacji nie ma się co rozczulać, tylko trzeba pomyśleć o sprzedaniu wszystkiego co możliwe i pozyskaniu w ten sposób nieco pieniędzy.


Jak widać, jest kilka możliwości, trzeba tylko chcieć je znaleźć, dobrze jest poszukać podpowiedzi w Internecie. Każde dodatkowe 200, 500, czy 1000 zł obniża Twoje długi, co jest najważniejsze. Zatem wybierz, które zajęcia chcesz dodatkowo realizować, określ kwotę, którą miesięcznie chcesz dzięki nim zarobić i opracuj cel.

Pamiętaj o tym, aby cel był realny (nie planuj, że co miesiąc oddasz 2 000 zł, jeżeli nie zostanie Ci nic na jedzenie), mierzalny, czyli taki, który możesz kontrolować i ambitny, bo to będzie motywowało Cię do dalszego działania.

KROK 3 - ZACZNIJ SPŁACAĆ

Jeżeli Twoje dochody są ugruntowane i nie jesteś wpisany do KRD, czy BIK-u, to jest szansa na to, aby ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Na czym on polega? Przedstawiasz w banku sumę swoich wszystkich zobowiązań. Na tej podstawie dostajesz ofertę kredytu, która pozwoli Ci na pokrycie wszystkich zaległości, a Ty, zamiast spłacać 10 pożyczek, spłacasz co miesiąc 1 ratę do banku. Jest to dobre rozwiązanie, jednak dostępne tylko dla nielicznych osób.

Gdy nie masz możliwości kredytu konsolidacyjnego, skup się na dodatkowych środkach, które co miesiąc zarabiasz. Jaka powinna być kolejność spłaty? Wszystko oczywiście zależy od tego, czy masz już wyroki sądowe i komorników, czy jesteś jeszcze krok od tego. Jeżeli Twoje konto jest zajęte, postaraj się porozumieć z komornikiem, ustalając realnie, ile co miesiąc możesz spłacać. Następnie skup się na najmniejszych pożyczkach, tzn. spłacaj jedną po drugiej. Nie staraj się dzielić kwoty 300 zł na 10 pożyczek, ponieważ miesięczne odsetki będą większe niż kwota, którą wpłacisz i tym samym saldo będzie nadal na tym samym poziomie.

Co w sytuacji, gdy wierzyciel stale dzwoni i wysyła pisma?

Jest to z pewnością mało komfortowe, ale pamiętaj o tym, że każdy, kto pożycza komuś pieniądze, chce je odzyskać. Zatem:

- odbieraj telefony,
- odpisuj na maile,
- informuj, ile oraz kiedy możesz spłacić.

Nie obiecuj nierealnej wpłaty, ponieważ później wierzyciel będzie tego od Ciebie oczekiwał.

Te 3 kroki, przedstawione wyżej być może pozwolą Ci stanąć na nogi, pod warunkiem, że Twoje działania będą konsekwentne. Nie poddawaj się na początku drogi, myśląc, że dodatkowe 200 zł zarobku nic nie da. W skali miesiąca może dla Ciebie to niewiele, ale w skali roku to 2 400 zł, które jest już sporą kwotą.

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Wszystko zależy od determinacji i nastawienia. Nie powiększaj swoich długów, a staraj się je z każdym miesiącem zmniejszać. Nawet jeżeli ten proces ma trwać kilka lat, to za jakiś czas staniesz z powrotem na nogi. Pamiętaj jednak o tym, aby nie powielać swoich błędów.